Prijavite se na edukativni program
EU ŠKOLA – priprema i provedba EU projekata
U organizaciji Makarske razvojne agencije MARA i projektnog partnera Grada Makarska, a u suradnji sa CEDRA-om (Cluster za eko-društvene inovacije i razvoj) Split, u sklopu projekta Centar za razvoj poduzetništva, koji se sufinancira sredstvima Splitsko-dalmatinske županije od 4. do 6. studenog 2019. održat će se EU škola!
Program je namijenjen svima koji se žele upoznati s mogućnostima i načinom kako pripremiti i provesti projekte financirane iz EU fondova: predstavnicima gospodarskog, civilnog i javnog sektora, kao i pojedincima koji žele razviti vlastitu projektnu ideju za EU sufinanciranje.
Program se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela na kojima se svladavaju metode koje su potrebne za izradu kvalitetnog projekta prema unaprijed definiranim pravilima za prijavu na natječaj i u konačnici za ostvarivanje bespovratnih sredstava.
Praktični dio odnosi se na rad na konkretnom projektu s polaznicima na njihovim projektnim idejama.
Polaznici programa, dobit će uvjerenje o završenom programu.
Mjesto održavanja edukacije ovisi o broju polaznika, te će se naknadno obavijestiti polaznike.
Prijava putem e-maila: centar@mara-makarska.hr (navesti: ime, prezime, e-mail, kontakt broj).
PROGRAM:
- 4.11.2019. (ponedjeljak) od 16,30 do 20,00 (dva blok sata s pauzom od pola sata)
UVOD – Mogućnosti sufinanciranja projekata
EU strateški okvir
EU natječaji – pretraživanje, pregled
Primjeri natječaja za bespovratna sredstva; Upute za prijavitelje, prilozi i obrasci za ocjenjivanje
- 5.11.2019. (utorak) od 16,30 do 20,00 (dva blok sata s pauzom od pola sata)
PROJEKT I OSNOVE PRIPREME I UPRAVLJANJA PROJEKTOM
Projektna ideja: Od ideje do projekta; Analiza i planiranje
Metodologija pripreme projekta: Detaljniji opisi aktivnosti; Relevantnost projekta s obzirom na strateške dokumente; Plan aktivnosti – Gantogram; Planiranje resursa; Metode određivanja troškova; Planiranje proračuna projekta; Relevantnost, održivost projekta i horizontalne teme
Provedba i upravljanje projektom: Uloge u projektnom timu; Uloga voditelja projekta; Upravljanje troškovima; Upravljanje vremenom; Upravljanje komunikacijama; Upravljanje dionicima
- 6.11.2019. (srijeda) od 16,30 do 20,00 (dva blok sata s pauzom od pola sata)
PRAKTIČNI RAD
Zadatak: Priprema projektne ideje za prijavu projekta
Voditelji edukacije:
- Marin Urlić,oec., 15 godina radnog iskustva u projektnom radu od čega 5 godina na EU projektima. Iskustvo rada na EU projektima je stekao kao volonter u provedbi aktivnosti i radionica na ESF i Erasmus+ projektima, a kasnije je radio kao Projekt manager uspješno provedenih ESF projekata Društveno-poduzetnički mozaik i Spartak-Socijalno partnerstvo za razvoj i konkurentnost te kao voditelj dva Erasmus+ projekta. Trenutno radi kao Projekt manager na međunarodnom Interreg projektu Taskforcome i kao koordinator partnera na provedbi projekta LPZ. Iskustvo predavača je stekao kroz održavanje radionica i edukacija kroz mnoge projekte na teme: EU financiranje, ESF projekti, Društveno poduzetništvo, Mogućnosti poduzetništva za nezaposlene osobe, te kao predavač u visokoj školi Aspira Split na temu „Voditelj projekata EU fondova“.
- Dora Vitez, mag.ing.agr., predavala je u Visokoj školi ASPIRA Split na programu cjeloživotnog obrazovanja „Voditelj projekata EU fondova“. O EU fondovima je u rujnu 2019. godine predavala kao vanjski stručnjak na projektu „KULTajmo u Šibeniku!: Razvoj civilnog sektora kroz aktivnosti u kulturi“ čiji je nositelj Muzej grada Šibenika. Također je od srpnja 2018. do svibnja 2019. održala niz radionica na području Splitsko-dalmatinske županije na teme „Mogućnosti razvoja i plasmana tradicionalnih i/ili inovativnih agro-turističkih proizvoda i usluga dodatne vrijednosti” te “Mogućnosti financiranja poljoprivrednih i agro-turističkih projekata za OPG i MSP kroz bespovratna sredstva” te je na navedenom projektu radila kao Projekt menadžer.
- Ante Bošnjak, mag.oec., predavao je u Visokoj školi ASPIRA Split na programu cjeloživotnog obrazovanja „Voditelj projekata EU fondova“. O EU fondovima je u rujnu 2019. godine predavao kao vanjski stručnjak na projektu „KULTajmo u Šibeniku!: Razvoj civilnog sektora kroz aktivnosti u kulturi“ čiji je nositelj Muzej grada Šibenika. Također je u svibnju 2019. godine predavao na „Programu obuke trenera za radionice upravljanja kućnim budžetom“ u Gradskom društvu Crvenog križa Split.